Ana içeriğe atla

Kitaplar

Öykülerle Zihin Yanılgıları
Dr. Nizamettin Kaya
[Google Play Kitaplar]

Farkında olmadan tuzaklarına düştüğümüz 10 zihin yanılgısını açıklıyorum. Bu yanılgıların saplantı, önyargı ve karamsarlık oluşturarak psikolojimizi nasıl bozduğunu anlatıyorum. Korunma ve kurtulma yollarını gösteriyorum.

Öykülerle Zihin Yanılgıları, Dr. Nizamettin Kaya
netsentez

Google Play'de incele, edin...

Önsöz

Kaderin değil yanılgıların kurbanıyız. Yanılgılar kafada başlar, duygulara ve davranışlara yayılır.

Bu küçük kitap, hayat akışı içinde farkında olmadan tuzaklarına düştüğümüz zihin yanılgılarını gösteren bir dürbündür. Zengin kaynak yelpazesinden özümlenerek derlenen bilgiler örneklerle ve öykülerle bütünleştirilmiş, yorumlanmış, değerlendirilmiştir.

Bilişsel davranışçı terapi günlük sıkıntıların, kaygının, stresin, özgüven eksikliğinin, ilişki bozukluklarının ve daha birçok psikolojik sorunun kaynağının zihnin kurguladığı çarpık düşünceler olduğunu ortaya koyar. Düşünce çarpıklıklarını tanımlar, sınıflar, çözüm yollarını açıklar.

Kitapta zihnin aldatma eğilimi ve bu eğilimde düşüncelerin etkisi betimlenmiş, bilişsel davranışçı terapinin konuya yaklaşımı özetlenmiştir. Ardından aşağıdaki zihin yanılgıları örneklerle ve öykülerle ele alınmış, çözüm yolları gösterilmiştir. Kitabı okumakla öz farkındalığınız artacak, kendinizi daha güçlü hissedecekseniz.

  1. Felaket tellallığı yanılgısı,
  2. Ya hep ya hiç yanılgısı,
  3. Geleceği olumsuz okuma yanılgısı,
  4. Zihin okuma yanılgısı,
  5. Duygulara gerçeklik giydirme yanılgısı,
  6. Abartılı genelleme yanılgısı,
  7. Kendini ve insanları etiketleme yanılgısı,
  8. Dayatmacılık yanılgısı,
  9. Olumsuzluk süzgeci yanılgısı,
  10. Kişisel algılama yanılgısı.

Google Play'de incele, edin...

"Bu kitapta emekli olduktan sonra yakalandığım, ilaç tedavisi 10 yıl süren, düşük dozda ilaç kullanımına halen devam ettiğim psikiyatrik hastalığımı yazdım. Tedavi sürecinde bilişsel davranışçı terapi tekniklerinden bibliyoterapi kapsamında yararlanmıştım.

Boşluk, anlamsızlık, saplantılı ve aşırı düşünme ile kötümserlik ve karamsarlık duygu ve düşüncelerini yeniden yapılandırmada kullandığım uygulamaları açıklıyorum. Güvenilir ve zengin kaynak yelpazesinden harmanladığım bilgiler, yaşadığım gerçek olaylardan kurguladığım öykülerle bütünleşiyor."

- Nizamettin Kaya
Jackson Mesleki İlgi Envanterinin Üniversite Öğrencileri Üzerinde Bir Uyarlama Çalışması
Dr. Nizamettin Kaya
[Doktora Tezi]

Eğitim, meslek ve kariyer alanlarına yönlenme süreçleri kapsamında psikolojik bir özellik olarak mesleki ilginin yeri ve ölçülmesi sorunlarını ele alıyorum. Gerçekleştirdiğimiz uyarlama çalışmasını anlatıyorum.

Oku, indir...
Bu blogdaki popüler yayınlar

Beyin, Zihin, Bilinç, Bilinçaltı ve Alışkanlıklar Konulu 6 Kitap

Son aylarda beyin, zihin, bilinç, bilinçaltı ve alışkanlıklar konularında 6 kitap okudum. Bu yazıda hepsinden edindiğim genel izlenimi özetledim, ardından ilgili kitapları tanıtmaya çalıştım. Incognito, Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman Beyin, Senin Hikayen, David Eagleman Atomic Habits, James Clear The Science of Getting Rich, Wallace D. Wattles Believe in Yourself, Dr. Joseph Murphy The Power of Subconscious Mind, Dr. Joseph Murphy Yaşamınızın ne kadarı kontrolünüz altında? Hayatı dilediğim gibi yönetebiliyorum diyorsanız yanılıyorsunuz. İçimizde erişimimize kapalı engin, zengin, 24 saat etkin ve yetkin olağanüstü nöral örüntüler taşıyoruz. Onlar genlerle programlanır, yaşamımız boyunca kurduğumuz etkinlikler ile karşılıklı etkileşime girerek  örgülerini oluşturur, kişiliğimizi,  tutum ve davranışlarımızı ateşler, şekillendirir. Sıradışı bu dünyada olup bitenin çoğundan haberdar değilizdir.  Olmak isteyip olamadığımız kişilikler, kaz

Son Okuduklarım: 3 Roman, 1 Öykü, 1 Psikoterapi, 8 Kişisel Gelişim Kitabı

Mayıs ayından bu yana son 5 ayda okuduğum kitaplara ilişkin bilgileri ve kısaca izlenimlerimi belirtiyorum. Veba, Albert Camus Yeraltından Notlar, Fyodor Dostoyevski Hayvan Çiftliği, George Orwell İnsan Ne İle Yaşar, Lev Tolstoy Cognitive Behavioral Therapy for Dummies, Rhena Branch, Rub Willson Believe in Yourself, Joseph Murphy What The Bleep Do We Know? William Arntz, Betsy Chasse, Mark Vicente Buddha's Office, Dan Zigmond Mindfulness The Most Effective Techniques, Ian Thovsky Overthinking A Thousand Thoughts Per Second, Dhiraj Wathwa Stop Overthinking, Kamala Adhaya Self Esteem, Timmy Jones Self Esteem, Drothy Quinn 1. Veba, Albert Camus Can Yayınları Yazarı: Albert Camus Dili: Türkçe (Çeviri) Çeviren: Nedret Tanyolaç Öztokat Türü : Roman Baskı: E-Kitap, Google Play Kitaplar Orijinal İlk Yayın Tarihi: 1947 Yayın Tarihi: 2014

Viktor E. Frankl'ın Üç Kitabı

Viktor Emil Frankl, 1905-1997 tarihlerinde yaşamış, Avusturyalı nörolog ve psikanalisttir. II. Dünya Savaşında Nazi toplama kamplarında üç yıl zor koşular altında yaşamıştır. Kamplardan sağ kurtulan nadir insanlardan biridir. Üçüncü Viyana Ekolü olarak bilinen logoterapi psikanaliz tedavi yönteminin kurucusudur. İnsan hayatında temel güdü olarak kabul edilen ilkeler bağlamında birinci ekol, haz ilkesini savunan Freud'un ekolüdür. İkinci ekol, üstünlük ve güç ilkesini savunan Adler'in ekolüdür. Frankl'ın geliştirdiği üçüncü ekol ise insanın anlam arayışı ilkesini savunmaktadır. Okumayı tamamladığım yazarın üç kitabında, onun Nazi toplama kamplarında yaşadıklarının da etkisiyle geliştirdiği logoterapi kuramının ayrıntılı açıklamaları yer almaktadır. Bu yazıda kitapların künyelerini ve okuma sonrası edindiğim izlenimleri kısaca belirttim. İnsanın Anlam Arayışı Duyulmayan Anlam Çığlığı, Psikoterapi ve Hümanizm Anlam İstenci, Logoterapinin